Köyümüzün Tarihi

Adaklı köyü tarihi yerler

1- Aşağı Camii

2- Paşa Köprü

3- Zeyrat

4- Ak Pınar

Tarih

Köy halkı, Barak Türkmenlerinden oluşmaktadır.

Genel bilgiler

adaklı köyünün eski ve halk tarafından kullanılan ve bilinen adı keret tir

Adaklı. Köy 2006 yılında yapılan halk oylamasıyla 2 km yakında bulunan Salkım Belediyesine bağlanarak iki mahalleye ayrılmış ve yukarıda kalın kısım ADAKLI Mahallesi aşağıda kalan kısım ise GÜNDOĞAN Mahallesi olmuştur. İlçe merkezine uzaklığı 25 km. Nüfusu 2000 yılı nüfüs sayımına göre 1327 dir. Adaklı Mahalle muhtarı Şaban KIRAÇ, Gündoğan Mahelle muhtarı ise Mustafa TAŞÇI’dır. Sağlık ocağı var, 2 Camisi var, ilköğretim okulu var ve faal taşımalı eğitim yapılıyor. PTT Acentası yok, su şebekesi var, elektrik var, ilçe ve il merkezine bağlanan yollar asvalt, kanalizasyon var.

Kültür

BARAK TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tarihi ve turistik yerler

Tarihi yerlerin başında köyün kuzeyinden girişteki iki gözlü Paşa Köprüsü, 1,5 km uzaklıktaki Mamalanda bulunan Şehr-i Mamalan yerleşim kalıntıları, Köyün aşağı camisinde bulunan minaresinin Selçuklu mimari sanatını yansıttığı kaydedilmektedir. Turistik yer olarakta Akpınar Mesire Alanını sayılabilir.

Ekonomi

Ekonomi büyük ölçüde Antep fıstığı Üreticiliği ve baklava imalatcılığına dayanmaktadır. Baklava imalatcılığı köyde yapılmamakta aksine her aileden en az bir kişi İstanbul başta olmak üzere batıdaki çeşitli illerde baklava imalatcılığı yapmaktadır. Bunuun yanında köyde yetişen çeşitli tarım ürünleri ve büyükbaş ahır besiciliği başlıca geçim kaynağıdır.

Coğrafi özellikleri

Köyün: Doğusunda Salkım Belediyesi, batısında Tokdemir ve Boyluca, Kuzeydoğusunda Dayıdağı, Güneyinde ise Oguzlar köyü bulunmaktadır.

Başlıca dağları

Ballıkaya, Kilise tepesi, Tat tepe, Çakmak, Mamalan, Karahöbür, Hömük tepesi ve Dayıdağı dır.

Başlıca ovaları

Peşke, Kilise ve yamaçtır. Akarsu kaynakları bakımından bölgenin en zengin alanıdır. Nizip çayı Peşke ve Akpınar mevkiinden doğmaktadır. Üzerinde bulundurduğu sayısız sulama bentleriyle birçok alanın sulanmasını sağlamaktadır.

 

Yorum Kapalıdır.